KONVEYÖR RULOSU!

Taşınan malzeme ve amaca yönelik olarak farklı tip ve kapasitelerde konveyörler üretilmektedir.

Çimento, Kimya, Gübre, Madencilik, Demir-Çelik ve şişe-Cam sektörlerinde farin, klinker, çimenrto, taş-kireç, curuf, kömür, gübre ve her türlü maden cevheri taşımasında kullanılan "Düşey ve Yatay Taşıma Sistemleri" sevk edilecek malzemenin; dansitesi, aks mesafesi, taşıma kapasitesi ve benzeri kiriterler dikkate alınarak müşteriye ihtiyacına göre projenlendirilip üretimi yapılmaktadır.

BANTLI KONVEYÖR 

Çok çeşitli ürünlerin farklı mesafelere yatay veya eğimli iletiminde, genel taşıma amaçlı kullanılan konveyörlerdir. Hemen hemen tüm sektörlerde kullanılan konveyör türüdür. Bantlı konveyörlerde malzeme taşınması, germe tamburu ve bir motor-redüktör sistemi ile hareket verilen tahrik tamburu arasına gerilen bant ile sağlanır.

 
Bant seçimi taşınacak ürünün cinsine göre yapılır ve PVC, poliüretan, kauçuk, hasır bant gibi tipler seçilebilir. Kutulu, dökme, ambalajlı ürünlerin taşınmasına uygundur. Kullanım alanı en geniş konveyör tipi olup, kullanım kapasitesi de oldukça değişkendir. Konveyör ayak grubu ve şasesi, Alüminyum veya elektrostatik toz boyalı çelik konstrüksiyondan yapılır.  
1 m² de 100 kg yaygın yük taşıyabilirler. Ekonomik maaliyeti yanında zaman ve işçilikten yana önemli avantajlar sağlarlar.

 

RULOLU KONVEYÖRLER

Çok çeşitli yüklerin taşınmasında, makine ve montaj hatlarında malzemelerin iletilmesi ve birbirine aktarılmasında kullanılabilirler. Parça mallar, köşeli veya silindirik mallar, kutulu, ambalajlı ürünler yatay veya eğimli olarak taşınabilir.

Ürünler, konveyör şasisi üzerine düzgün aralıklarla yerleştirilmiş rulolar üzerinde iletilirler. Çalışma biçimine göre tahrikli ve serbest rulolu olarak ikiye ayrılırlar.

Serbest rulolu konveyörlerde malzeme taşınması yükseklik farkı, ilk hızı kazandırılmış sistem, insan veya makina itme gücüyle sağlanır. Bu konveyörlerde kuvvet, doğrudan doğruya yüke uygulanır. Rulolar, konveyör yatağı boyunca öteleme hareketi yapan yükün sürtünmesiyle dönerler. 

Tahrikli rulolu konveyörlerde ise rulolar, motor-redüktör sistemi ile çalışan ve konveyör boyunca dolanan zincir sayesinde tahrik alırlar. Tahrikli konveyör ruloları, bir motor tarafından kendi eksenleri çevresinde döndürülür. Hareket, taşınan mala sürtünme aracılığıyla iletilir.

Ruloların aralıkları, rulo çapları ve malzeme, yine taşınacak ürünün cinsine göre belirlenir. Galvaniz, kauçuk veya PVC kaplı rulolar müşteri kullanımına uygun olarak tasarlanmaktadır. Kullanım alanı ve kapasitesi kullanım amacına göre değişmektedir.

ZİNCİRLİ KONVEYÖRLER

Zincirli konveyörler genellikle palet taşınmasında ve özel uygulamalarda kullanılır. Tahrik, bir motor-redüktör sistemiyle zincirlerin yataklandığı dişliye verilir. Bu konveyörlerin projelendirme alanı, zincir sisteminin hareket kabiliyeti sebebiyle oldukça esnektir. Komplike asansör sistemlerinden askılı elbiselerin taşınmasına kadar bir çok alanda kullanılırlar.

BAKLA TİP ZİNCİRLİ KONVEYÖRLER

Acetal veya inox baklalı zincirler veya hasır bantlar ile imal edilen, her türlü kutulu, ambalajlı ürünleri taşımaya uygun konveyörlerdir. Gıda sektöründe, özellikle paslanmazlık gerektiren yerlerde kullanılırlar. Bu konveyörlerin genişlikleri genelde azdır ve ürün yönlendirici yan trabzanlarla konveyör genişliği ayarlanabilir. Bu sistem, ürünlerin özel işlemlerinde (ürünlerin kapaklanmasında, barkodlanmasında, bir tezgaha sırayla girmesinde ...vs) kullanılır. Konveyör şaseleri Alüminyum veya elektrostatik toz boyalı çelik konstrüksiyonlu ve inox malzemeden yapılabilmektedir.